Shpërthen vullkani në Spanjë, llava shkatërron qindra shtëpi

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez fluturoi në La Palma të dielën për të mbikëqyrur ekipet e shpëtimit.

Një shpërthim vullkanik në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen.

Lava nga vullkani Cumbre Vieja ka rënë drejt greminës që nga shpërthimi i së dielës, duke shkatërruar gjithçka përpara saj.

Zyrtarët lokalë thanë se rreth 100 shtëpi janë shkatërruar deri më tani.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez fluturoi në La Palma të dielën për të mbikëqyrur ekipet e shpëtimit.

Shpërndaje lajmin në:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Close Menu