Si mund të ndikojë hidhërimi në shëndetin tuaj?

Hidhërimi është një përgjigje e natyrshme kur humbni një të afërm. Është e zakonshme që pikëllimi të prodhojë simptoma fizike. Kjo mund të jetë e frikshme nëse nuk jeni i sigurt se çfarë i shkakton simptomat. Disa njerëz shqetësohen se këto simptoma janë shenja se ata janë të sëmurë rëndë.

Pavarësisht nëse simptomat tuaja janë shkaktuar nga një problem fizik ose nga pikëllimi, ato janë akoma reale. Është e rëndësishme të merrni mbështetje. Njihuni me këto shenja dhe çfarë duhet të bëni nëse edhe ju gjendeni në një situatë të ngjashme!

Problemet e gjumit

Hidhërimi mund t’ju ndalojë të bëni gjumin e rregullt që i nevojitet mendjes dhe trupit. Mund të keni probleme për të fjetur, ose mund të zgjoheni shpesh natën ose edhe të flini shumë. Zakonet e mira të gjumit mund të ndihmojnë. Përpara gjumit bëni diçka të qetë si banjë, lexoni një libër ose ushtrime frymëmarrjeje, dhe shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Lodhja

Dhimbja emocionale e hidhërimit mund të shpenzojë energjinë tuaj. Për të ruajtur forcën tuaj, sigurohuni që të hani mjaftueshëm, edhe nëse nuk ju pëlqen. Dhe stërvitja – diçka aq e thjeshtë sa një shëtitje e shkurtër mund të ndihmojë vërtet. Është gjithashtu mirë të qëndrosh i lidhur me familjen dhe miqtë. Dhe një profesionist i shëndetit mendor ose një grup mbështetës mund të jetë në gjendje t’ju japë një ndjenjë të lidhjes, së bashku me mjetet për t’ju ndihmuar në hidhërimin tuaj.

Sistemi i imunitetit

Ka disa prova që pikëllimi mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të luftuar sëmundjen dhe infeksionin, veçanërisht nëse vazhdon për një kohë të gjatë. Bisedoni me mjekun tuaj ose një profesionist të shëndetit mendor nëse keni probleme të pajtoheni me humbjen tuaj.

Inflamacion

Kjo ndodh kur sistemi juaj imunitar i përgjigjet diçkaje që e sheh si një kërcënim dhe bën që indet në trupin tuaj të fryhen. Mund të luajë rol në sëmundjet e zemrës, artritin, diabetin, astmën dhe ndoshta kancerin. Ka prova që pikëllimi është i lidhur me inflamacionin dhe disa studime tregojnë se sa më i rëndë të jetë hidhërimi, aq më serioz është inflamacioni. Ushtrimet dhe ushqimi i duhur mund t’ju ndihmojnë ta menaxhoni atë.

Ankthi

Ngjarjet që shkaktojnë hidhërim mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur nuk keni kontroll mbi jetën tuaj. Ju mund të shqetësoheni për të ardhmen tuaj financiare apo të jeni vetëm, ose mundësinë e humbjes së dikujt tjetër. Disa shqetësime janë normale, por nëse ankthi juaj zgjat më shumë se disa muaj ose pengon punën tuaj normale ose jetën në shtëpi, mund të jetë koha të flisni me një profesionist të shëndetit mendor.

Kortizoli

Nganjëherë quhet “hormoni i stresit” dhe trupi juaj mund të lëshojë më shumë sesa zakonisht në qarkullimin e gjakut në 6 muaj pas humbjes së një të dashuri. Nivelet e larta të kortizolit për një periudhë të gjatë mund të rrisin shanset tuaja për sëmundje të zemrës ose presion të lartë të gjakut.

Tretja

Hidhërimi mund t’ju çojë të ndaloni të hani në një orar të rregullt ose të hani shumë. Dhe hormonet e stresit mund t’ju japin të përziera ose të shqetësojnë stomakun tuaj dhe pjesën tjetër të traktit tretës. Mund të keni ngërçe në stomak, diarre, kapsllëk, ulçera, madje edhe sindromë të zorrëve të irritueshme. Nëse keni probleme me stomakun që nuk do të zhduken, mjeku mund t’ju ndihmojë të gjeni mënyra për t’i trajtuar ato.

Dhimbje koke dhe trupi

Hidhërimi mund t’ju bëjë të keni më shumë dhimbje kyçesh, shpine ose dhimbje koke. Pjesë e arsyes mund të jetë tensioni muskulor i shkaktuar nga hormonet e stresit që trupi juaj çliron në përgjigje të hidhërimit. Kjo duhet të bëhet më mirë me kalimin e kohës, por flisni me mjekun tuaj se si ta menaxhoni dhimbjen nëse ajo nuk zhduket.

Rrahjet e zemrës

Hidhërimi i rëndë mund ta mbajë pulsin tuaj të lartë gati 6 muaj. Kjo normë më e shpejtë, e cila mund të shkaktohet nga ankthi ose çlirimi i kortizolit, mund të ketë shanse për probleme të zemrës. Bisedoni me mjekun tuaj për shtimin ose ndryshimin e ilaçeve, veçanërisht nëse tashmë keni probleme me zemrën.

Sindroma e Zemrës së Thyer

Humbja e papritur e një bashkëshorti ose një të dashuri mund të shkaktojë një tronditje të emocioneve të forta dhe të shkaktojë hormone që çojnë në dhimbje të mprehta të gjoksit dhe probleme me frymëmarrjen. Zemra juaj mund të mos pompojë gjak gjithashtu për një kohë. Mund të ndihet si një sulm në zemër, por zakonisht nuk dëmton zemrën tuaj ose bllokon arteriet tuaja. Shumica e njerëzve bëhen më mirë brenda disa ditësh ose javësh.

Rrezik më i lartë i sulmit në zemër

Në ditën e parë të pikëllimit për humbjen e dikujt të afërt, shanset për të pasur një sulm në zemër janë më të larta se normalja. Ato bien gjatë javës së parë, por mund të qëndrojnë më të larta se zakonisht për muajin e parë. Mundohuni të flini mjaftueshëm dhe shikoni për shenja të sulmit në zemër si dhimbje gjoksi dhe stomaku, djersitje të ftohta, të përziera dhe marramendje.

Shpërndaje lajmin në:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Close Menu