Luksemburgu mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Në ditën e katërt të qëndrimit në Shtetet e Bashkuara, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidentja e vendit, Vjosa Osmani u takua me kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel.

Osmani në një postim në Facebook shkruan se është rikonfirmuar mbështetja e Luksemburgut për liberalizimin e vizave.

“Takova kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel, i cili na e rikonfirmoi mbështetjen e Luksemburgut për liberalizimin e vizave dhe për perspektivën evropiane të vendit tonë”, shkruan ajo.

Presidentja më tej njofton se me ministrin e Jashtëm të Hungarisë, Peter Szijjarto biseduan për thellimin e bashkëpunimit.

“Çmuam raportet e mira ndërmjet dy vendeve dhe theksuam se lidhjet mes popujve tanë janë të hershme dhe përkojnë me synimet e popujve tanë për t’i mbrojtur dhe promovuar vlerat evropiane”.

Osmani po ashtu ka takuar ambasadorin Frank Visner, të cilin e falënderoi për kontributin e tij për Kosovën.

“Me pas takova presidentin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviq dhe kryesuesin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Zhelko Komshiq, me të cilët biseduam për të ardhmen e përbashkët evropiane të shteteve tona dhe sfidat me të cilat po përballet rajoni.

Poashtu u takova më Përfaqësuesen speciale të Kombeve të Bashkuara për çështje të gjenocidit.

Në mbrëmje u takuam me mërgatën tonë. Mërgata ishte pjesë përbërëse e jetësimit të ëndrrës për shtetin. Sot ajo është pjesë po kaq e rëndësishme e konsolidimit të tij.

Gjithnjë mirënjohëse për përkushtimin e tyre ndaj vendit”, shkruan ajo.

Shpërndaje lajmin në:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Close Menu